Past program committees are given in chronological order below.

 

1978 (Minneapolis)
  • Vernon Kliewer (chair)
  • W. Thomas Acherson
  • Wilson Coker
  • Douglass Green
1979 (New York City)
  • Stefan Kostka (chair)
  • Patricia Carpenter
  • Carlton Gamer
  • Ann Gebuhr
  • Douglass Green
1980 (Denver)
  • Richard Chrisman (chair)
  • Charles Burkhart
  • Margaret Sandresky
  • Marianne Kielian
  • Stefan Kostka
  • Patricia Carpenter
  • Allen Forte (ex officio)
1981 (Los Angeles)
  • Elaine Barkin (chair)
  • Wallace Berry
  • Richard Chrisman
  • Steven Gilbert
  • John Rahn
  • Bryan Simms
  • Allen Forte (ex officio)
1982 (Ann Arbor)
  • Paul Mast (chair)
  • Alexander Brinkman
  • Richmond Browne
  • Ellwood Derr
  • Richard Parks
  • Janet Schmalfeldt
  • Allen Forte (ex officio)
1983 (New Haven)
  • Martha Hyde (chair)
  • Robert Gauldin
  • Leo Kraft
  • John Rothgeb
  • Wayne Slawson
  • Wallace Berry (ex officio)
1984 (Philadelphia)
  • Eugene Narmour (chair)
  • Charles Smith
  • Martha Hyde
  • David Lewin
  • Mary Arlin
  • Wallace Berry (ex officio)
1985 (Vancouver)
  • William Benjamin (chair)
  • Eugene Narmour
  • Pieter van den Toorn
  • Alexandra Pierce
  • Jerome Kohl
  • Wallace Berry (ex officio)
1986 (Bloomington)
  • Vernon Kliewer (chair)
  • Edward Chudacoff
  • Anne Hall
  • Jerome Kohl
  • Robert Morgan
  • David Lewin (ex officio)
1987 (Rochester)
  • Robert Morris (chair)
  • William Caplin
  • Deborah Stein
  • Hedi Siegel
  • David Lewin (ex officio)
1988 (Baltimore)
  • Jonathan Bernard (chair)
  • William Pastille
  • Sarah Fuller
  • Fred Lerdahl
  • David Lewin (ex officio)
1989 (Austin)
  • Patrick McCreless (chair)
  • Douglass Green
  • Roger Graybill
  • John Rahn
  • Michael Rogers
  • Gary Wittlich (ex officio)
1990 (Oakland)
  • John Rahn (chair)
  • John Roeder
  • Helen Brown
  • Patrick McCreless
  • Pieter van den Toorn. Gary Wittlich (ex officio)
1991 (Cincinnati)
  • Jonathan Kramer (chair)
  • Marianne Kielian-Gilbert
  • David Butler
  • Robert Zierolf
  • Gary Wittlich (ex officio)
1992 (Kansas City)
  • Gregory Proctor (chair)
  • Jonathan Kramer
  • William Caplin
  • Mary Wennerstrom
  • Robert Gjerdingen
  • Robert Gauldin (ex officio)
1993 (Montreal)
  • William Caplin (chair)
  • Mary Arlin
  • John Clough
  • William Rothstein
  • Jean-Michel Boulay
  • Paul Wilson
  • Robert Gauldin (ex officio)
1994 (Tallahassee)
  • Paul Wilson (chair)
  • Andrew Mead
  • Michael Green
  • Allan Keiler
  • Jay Rahn
  • Hedi Siegel
  • Patrick McCreless (ex officio)
1995 (New York)
  • Hedi Siegel (chair)
  • Allen Cadwallader
  • Howard Cinnamon
  • Richard Kaplan
  • Fred Maus
  • Joseph Straus
  • Patrick McCreless (ex officio)
1996 (Baton Rouge)
  • Richard Kaplan (chair)
  • Matthew Browne
  • Roger Graybill
  • Robert Hatten
  • Robert Morris
  • Severine Neff
  • Joseph Straus (ex officio)
1997 (Phoenix)
  • Roger Graybill (chair)
  • Patricia Hall
  • Peter Kaminsky
  • Thomas Christensen
  • Henry Klumpenhouwer
  • Robert Snarrenberg
  • Joseph Straus (ex officio)
1998 (Chapel Hill)
  • Severine Neff (chair)
  • Deborah Stein
  • Peter Schubert
  • Fred Lerdahl
  • John Covach
  • Brian Alegant
  • Janet Schmalfeldt (ex officio)
1999 (Atlanta)
  • Richard Cohn (chair)
  • Brian Alegant
  • Lori Burns
  • David Cohen
  • David Huron
  • Jay Rahn
  • Janet Schmalfeldt (ex officio)
2000 (Toronto)
  • Jay Rahn (chair)
  • Ian Bent
  • Christopher Hasty
  • Steve Larson
  • Catherine Nolan
  • Peter Westergaard
  • Thomas Christensen (ex officio)
2001 (Philadelphia)
  • Christopher Hasty (chair)
  • Lora Dobos
  • Sarah Fuller
  • Martha Hyde
  • Poundie Burstein
  • Brian Hyer
  • Thomas Christensen (ex officio)
2002 (Columbus)
  • Lora Dobos (chair)
  • David Bernstein
  • Walter Everett
  • Janna Saslaw
  • Mary Wennerstrom
  • David Clampitt
  • Elizabeth West Marvin (ex officio)
2003 (Madison)
  • Walter Everett (chair)
  • Jonathan Bernard
  • Norman Carey
  • John Covach
  • Ellie Hisama
  • Lawrence Zbikowski
  • Elizabeth West Marvin (ex officio)
2004 (Seattle)
  • Jonathan Bernard (chair)
  • Helen Brown
  • Jane Clendinning
  • Yayoi Uno Everett
  • Taylor Greer
  • Richard Kurth
  • Joel Lester (ex officio)
2005 (Boston)
  • Taylor Greer (chair)
  • Dora Hanninen
  • Daphne Leong
  • Henry Martin
  • Shaugn O'Donnell
  • Deborah Stein
  • Joel Lester (ex officio)
2006 (Los Angeles)
  • Henry Martin (chair)
  • Peter Kaminsky
  • Candace Brower
  • Nora Engebretsen
  • Nancy Rao
  • Miguel Roig-Francolí
  • William Caplin (ex officio)
2007 (Baltimore)
  • Peter Kaminsky (chair)
  • Gretchen Horlacher
  • Cynthia Folio
  • Rebecca Leydon
  • John Roeder
  • Matthew Shaftel
  • William Caplin (ex officio)
2008 (Nashville)
  • Gretchen Horlacher (chair)
  • James Buhler
  • Gretchen Foley
  • Catherine Losada
  • Ian Quinn
  • Peter Schubert
  • Justin London (ex officio)
2009 (Montreal)
  • Peter Schubert (chair)
  • Hali Fieldman
  • Steve Rings
  • Elizabeth H. Margulis
  • David Neumeyer
  • Matthew Bribitzer-Stull
  • Justin London (ex officio)
2010 (Indianapolis)
  • Hali Fieldman (chair)
  • Frank Samarotto
  • Joti Rockwell
  • Jonathan Dunsby
  • Mary Farbood
  • Byron Almén
  • Lynne Rogers (ex officio)
2011 (Minneapolis)
  • Byron Almén
  • (chair)
  • Richard Ashley
  • Julian Hook
  • Jocelyn Neal
  • Wayne Petty
  • Robert Wason
  • Lynne Rogers (ex officio)
2012 (New Orleans)
  • Jocelyn Neal (chair)
  • Michael Buchler
  • Peter Martens
  • Jan Miyake
  • Stephen Peles
  • Harald Krebs (ex officio)
2013 (Charlotte)
  • Michael Buchler (chair)
  • Nicole Biamonte
  • Alfred Cramer
  • Judy Lochhead
  • Scott Murphy
  • Gordon Sly
  • Harald Krebs (ex officio)
2014 (Milwaukee)
  • Judith Lochhead (chair)
  • Michael Klein
  • Sherry Lee
  • Alex Rehding
  • Adam Ricci
  • Leigh Van Handel
  • Poundie Burstein (ex officio
2015 (St. Louis)
  • Joti Rockewll (chair)
  • Melanie Lowe
  • Matthew McDonald
  • Maryam Moshaver
  • Jeffery Perry
  • Marianne Wheeldon
  • Poundie Burstein (ex officio
2016 (Vancouver)
  • Marianne Wheeldon (chair)
  • Alan Dodson
  • Joseph Dubiel
  • Alan Gosman
  • Noriko Manabe
  • Jonathon Wild
  • Dora Hanninen (ex officio
2017 (Arlington)
  • Alan Gosman (chair)
  • Clifton Callender
  • Maureen Carr
  • Roman Ivanovitch
  • Panayotis Mavromatis
  • René Rusch
  • Benjamin Steege
  • Dora Hanninen (ex officio)
2018 (San Antonio)
  • Roman Ivanovitch (chair)
  • Amy Bauer
  • Mark Butler
  • David Clampitt
  • Michael Gallope
  • John McKay
  • Janet Schmalfeldt
  • Robert Hatten (ex officio)
2019 (Columbus)
  • Eric McKee (chair)
  • David Cohen
  • J. Daniel Jenkins
  • Jennifer Iverson
  • Elizabeth West Marvin
  • Martin Scherzinger
  • Steven Vande Moortele
  • Robert Hatten (ex officio)